Ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına, o cümlədən Dağlıq Qarabağa qarşı iddiaları onların "Böyük Ermənistan" yaratmağa yönəlmiş strateji planlarının tərkib hissəsidir. Ona görə də ermənilər "ənənələrinə" sadiq qalaraq, həmişə əlverişli şərait yaranan kimi bu planın reallaşdırılması uğrunda mübarizəyə başlamışlar. SSRİ-də 1985-ci ildə ermənipərəst M.S.Qorbaçovun hakimiyyətə gəlməsilə erməni separatçıları növbəti dəfə yenidən fəallaşdılar.
Bu dəfə sovet rəhbərliyinin silahlı erməni separatçılarını — terrorçularını himayə və müdafiə etdikləri daha tez aşkara çıxdı. Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti ilə bağlı məxfi planı həyata keçirmək üçün M.S.Qorbaçov, ilk addım olaraq, onun qarşısında ən qüdrətli maneə olan Heydər Əliyevi Siyasi Bürodan uzaqlaşdırdı. Bundan az sonra, 1987-ci ilin noyabrında Qorbaçovun komandasına daxil olan erməni akademik A.Aqanbekyan Parisdə Dağlıq Qarabağ barədə sovet rəhbərliyinə təklif verdiyini, yenidənqurma və demokratiya şəraitində bu problemin həllini tapacağına ümid etdiyini bildirdi. Əvvəllər gizli fəaliyyət göstərən erməni "Qarabağ Komitəsi", onun Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətindəki separatçı-terrorçu təşkilatı "Krunk" (Durna) açıq işə keçdi, "Miatsum" (Birləşmə) hərəkatı formalaşdırıldı. Bu hərəkat Ermənistan, Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti, Moskva rəhbərliyi, SSRİ və dünya ermənilərinin potensialına arxalanırdı. Hadisələr 1988-ci ilin fevralından daha aqressiv məcraya yönəldi. Fevral günlərində İrəvanda və Stepanakertdə separatçılar və erməni millətçilərinin mitinqlər dalğası başladı. Fevralın 20-də Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti Sovetinin sessiyası vilayətin statusuna baxılması haqqında Azərbaycan SSR Ali Sovetinə müraciət etdi.
Bu fakt ermənilərin 1945-ci ilin noyabrı ilə müqayisədə taktikanı dəyişdirdiklərini göstərirdi. Onlar II Dünya müharibəsindən ötən dövr ərzində apardıqları intensiv təbliğat sayəsində və xarici ölkələrdəki güclü erməni diasporunun köməyi ilə dünya ictimaiyyətində Dağlıq Qarabağ barədə yanlış rəy yarada bilmişdilər. Ona görə bu dəfə iddialarını bağlı qapılar arxasından meydanlara çıxarmaq yolunu tutdular. Azərbaycanın o zamankı rəhbərliyi və geniş ictimaiyyəti isə erməni separatçılarının və onların müdafiəçilərinin yeni taktikası qarşısında hazırlıqsız idi. Fevralın 24-də Əsgəran rayonunda erməni separatçıları — terrorçuları tərəfindən iki azərbaycanlı gəncin qətlə yetirilməsi, 19 nəfərin yaralanması da ermənilərin planlarına qarşı düşünülmüş siyasi xətt hazırlanması ilə nəticələnmədi. Fevralın sonlarında artıq Azərbaycanın böyük sənaye şəhəri olan Sumqayıtda erməni xüsusi xidmət orqanları və SSRİ Dövlət Təhlükəsizlik orqanlarının iştirakı ilə əvvəlcədən hazırlanmış qəsdlər törədildi. Çox keçmədən Sumqayıt hadisələrinin nə üçün törədildiyi aydın oldu. Əvvəlcədən planlaşdırıldığı kimi, bu hadisədən dərhal Ermənistanda yaşayan azərbaycanlılara qarşı və Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Azərbaycan SSR tərkibindən qoparılıb çıxarılması üçün istifadə edildi. "Martın 10-da İrəvandan cənubda azərbaycanlılara məxsus Mehmandar kəndinin 4 sakini qətlə yetirildi. Martın 25-də Ararat rayonunun azərbaycanlı kəndlərində 100-dən çox ev talan edilib yandırıldı, əhalisi qovuldu. Mayın ortalarında İrəvan yaxınlığındakı Azərbaycan kəndlərinə yenidən basqın edildi…." Tarixdə azərbaycanlılara qarşı dəfələrlə təkrar olunmuş erməni vəhşilikləri və soyqırımları yenidən tüğyan etməyə başladı.
Separatçı-terrorçu erməni vəhşiliklərinin baş alıb getdiyi bu dövrdə Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi və Sovet hökumətinin vəziyyətin real qiymətləndirilməsində maraqlı olmaması da aydın şəkildə üzə çıxdı. "1988-1995-ci illərdə Azərbaycan SSR-in Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin sosial-iqtisadi inkişafını sürətləndirmək tədbirləri haqqında" 1988-ci il 24 mart tarixli qərar bilərəkdən məsələnin separatçılıq aktı olmasını ört-basdır etməyə yönəlmişdi. Belə bir dəstək erməni separatçılarını daha da ruhlandırdı və onların təcavüzkarlığını daha da artırdı. Moskva qarşısında mütilik nümayiş etdirən Ə.Vəzirov başda olmaqla, Azərbaycan rəhbərliyi öz xalqına xəyanət, təcavüzkara isə güzəşt mövqeyi tuturdu. Nəhayət, Moskva Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətini Azərbaycan SSR-in tərkibindən çıxartmaq istiqamətində daha bir addım atdı: SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyəti 1989-cu il yanvarın 12-də "Azərbaycan SSR-in Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətində xüsusi idarəçilik formasının tətbiqi haqqında" qərar qəbul etdi. Məqsəd aydın idi: Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətində yaradılmış Xüsusi İdarə Komitəsi Muxtar Vilayətin Azərbaycandan alınıb Ermənistana verilməsini təmin etməli idi. Lakin bunu başa düşən Azərbaycan xalqının demokratik mübarizəsi nəticəsində noyabrın 28-də Xüsusi İdarə Komitəsi ləğv edildi. Ancaq bunun əvəzində yeni bir qurum — Təşkilat Komitəsi yaradıldı. Ermənistan SSR bu vəziyyətdən istifadə edərək dekabrın 1-də Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi haqqında antikonstitusion qərar qəbul etdi. Bu Ermənistan tərəfindən Azərbaycan SSR-in ərazi bütövlüyünə qarşı açıq hüquqi müdaxilə aktı idi. Moskva, gözlənildiyi kimi, bu kobud müdaxilə faktına da göz yumdu. Bununla vəziyyət daha da kəskinləşdi. Bu dəfə Qorbaçov başda olmaqla, SSRİ rəhbərliyi Azərbaycana qarşı daha dəhşətli bir cinayətə əl atdı. Əsas hədəf kimi Bakı seçildi. Sovet dövləti öz vətəndaşları qarşısındakı konstitusiya öhdəliyini pozaraq ən müasir texnika və silahlarla silahlanmış iri qoşun kontingenti yeritməklə 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda qanlı qırğın törətdi. Bakı qırğınında canlı qüvvə kimi erməni əsgər və zabitlərindən də geniş istifadə olundu. Lakin 20 Yanvar qırğını Azərbaycan xalqının iradəsini qıra bilmədi, əksinə respublikanın istiqlaliyyəti və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəni daha da gücləndirdi. 20 Yanvar qırğınının səhəri günü Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gəlib sovet rəhbərliyinin cinayət əməllərini qətiyyətlə ifşa edən Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının bu ədalətli mübarizəsinin — Qurtuluş savaşının önünə keçdi. 1991-ci il avqustun 30-da Azərbaycan SSR Ali Soveti dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsi haqqında bəyanat qəbul etdi, oktyabrın 18-də isə dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya aktı qəbul olundu. Dağlıq Qarabağın erməni separatçıları da yaranmış vəziyyətdən istifadə edərək siyasi təşkilatlanmanı davam etdirirdilər. Onlar 1991-ci ilin sentyabrında "Dağlıq Qarabağ Respublikası" adlanan oyuncaq qurumun yaradıldığını elan etmişdilər. Azərbaycan Respublikası həmin qurumu tanımaqdan imtina etmiş, noyabr ayının 26-da isə Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin statusu ləğv olunmuşdu.
1991-ci ilin sonlarında SSRİ-nin dağılması ilə keçmiş sovet məkanında yeni geosiyasi şərait yarandı. Ermənistan, faktiki olaraq, Azərbaycana qarşı açıq və ədalətsiz müharibəyə başladı. Ermənistanın hərbi birləşmələri Azərbaycanın sərhədlərini pozub, Qarabağa daxil oldular və Dağlıq Qarabağın erməni separatçıları-terrorçuları ilə birləşərək Azərbaycan torpaqlarının işğalına başladılar.

Претензии армян на азербайджанские земли, в том числе и на Нагорный Карабах, являются частью их стратегического плана, направленного на создание «Великой Армении». Оставаясь верными своим «традициям», армяне при первой же возможности начинали борьбу за осуществление этого плана. В 1985 году с приходом к власти сторонника армян М.С.Горбачёва армянские сепаратисты в очередной раз развернули свою активную деятельность.
На этот раз намного раньше выяснилось, что советское руководство покровительствует и защищает армянских сепаратистов-террористов. Первым шагом Горбачева на пути к реализации секретного плана, связанного с Нагорно-Карабахской автономной областью, явилось устранение из Политического Бюро Гейдара Алиева — самого мощного препятствия на этом пути. Несколько позже, в ноябре 1987г. в Париже армянский академик А.Аганбекьян, входивший в команду Горбачева, заявил о том, что передал свои предложения по поводу Нагорного Карабаха советскому руководству и в условиях перестройки и демократии надеется на решение этой проблемы. Функционирующий ранее тайно армянский «Карабахский комитет», его сепаратистско-террористическая организация «Крунк» («Журавль») в Нагорно-Карабахской автономной области, теперь перешли к открытой деятельности, сформировалось движение «Миатцум» («Объединение»). Это движение опиралось на потенциал Армении, Нагорно-Карабахской автономной области, Московского руководства, армян СССР и всего мира. С февраля 1988 года события направились в более агрессивное русло. В феврале в Ереване и Степанакерте прошла волна митингов сепаратистов и армянских националистов. 20 февраля сессия Совета Нагорно-Карабахской автономной области обратилась в Верховный Совет Азербайджанской ССР с просьбой рассмотреть вопрос о статусе области.
Этот факт свидетельствовал о том, что по сравнению с ноябрем 1945г. армяне изменили свою тактику. Благодаря интенсивной пропаганде, проведенной армянами за время, прошедшее после второй мировой войны, а также сильной армянской диаспоре в зарубежных странах, армянам удалось создать у мировой общественности ошибочное представление о Нагорном Карабахе. Вот почему на этот раз они решили вывести свои претензии на открытую арену. Азербайджанское же руководство и широкая общественность в то время не были готовы к новой тактике армянских сепаратистов и их защитников. Убийство двух и ранение 19 азербайджанцев 24 февраля в Аскеранском районе не стало поводом для подготовки обдуманной взвешенной политической линии поведения против планов армян. В конце февраля в Сумгаите, уже являвшемся большим промышленным городом Азербайджана, были совершены заранее спланированные убийства с участием специальных армянских служебных органов и органов Государственной безопасности СССР. Вскоре выявилась истинная причина сумгаитских событий. Как было запланировано, событие это сразу же использовали против живущих в Армении азербайджанцев и для отторжения Нагорно-Карабахской автономной области от Азербайджанской ССР. «10 марта южнее Еревана, в селе Мехмандар, населенном азербайджанцами, были убиты четыре его жителя. 25 марта в азербайджанских селах Араратского района Армении было сожжено более 100 домов, изгнано население. В середине мая вблизи Еревана вновь подверглись нападению азербайджанские села...» Вновь стал бушевать неоднократно повторяющийся в истории геноцид армян против азербайджанцев.
В то время, как армянские сепаратисты-террористы вовсю развернули свою деятельность, выяснилось, что Центральный Комитет Коммунистической Партии Советского Союза и Советское правительство не заинтересованы в реальной оценке положения. Постановление от 24 марта 1988 года «О мерах по ускорению социально-экономического развития Нагорно-Карабахской автономной области Азербайджанской ССР в 1988-1995 гг.». было намеренно направлено на сокрытие данного факта как акта сепаратизма. Такая поддержка еще больше вдохновила армянских сепаратистов и усилила их агрессию. Азербайджанское правительство во главе с А.Везировым, демонстрирующим перед Москвой покорность, занимало позицию измены своему народу и уступки агрессору. Наконец, Москва сделала еще один шаг на пути отторжения Нагорно-Карабахской автономной области от Азербайджанкой ССР: 12 января 1989 года Президиум Верховного Совета СССР принял постановление «О применении особой формы руководства в Нагорно-Карабахской автономной области Азербайджанской ССР». Цель была ясна: созданный в Нагорно-Карабахской автономной области Комитет Особого Управления должен был обеспечить отторжение автономной области от Азербайджана и присоединение ее к Армении. Однако, вовремя осознавший это азербайджанский народ в результате демократической борьбы добился ликвидации 28 ноября 1989 г. Комитета Особого Управления. Но вместо него была создана другая структура — Организационный Комитет. Воспользовавшись ситуацией, 1 декабря Армянская ССР приняла антиконституционное постановление о присоединении Нагорного Карабаха к Армении. Это было открытым правовым актом вмешательства Армении, направленным против территориальной целостности Азербайджанской ССР. Москва, как и следовало ожидать, закрыла на это глаза. Тем самым ситуация еще более обострилась. На этот раз руководство СССР во главе с Горбачевым совершило еще более страшное преступление против Азербайджана. Баку стал основной мишенью. Советское государство, нарушив конституционное обязательство перед своими гражданами, в ночь с 19 на 20 января 1990 года пустило в ход огромный войсковой контингент, вооруженный самой современной техникой и учинило кровавую резню в Баку. Во время массовых убийств в Баку были широко использованы солдаты и офицеры армянской национальности. Но трагедия 20 января не сломила волю азербайджанского народа, а еще более усилила борьбу за независимость и территориальную целостность республики. Наутро после трагедии 20 января Г.Алиев прибыл в представительство Азербайджана в Москве, решительно разоблачил криминальные деяния советского руководства, тем самым встав во главе справедливой борьбы азербайджанского народа. 30 августа 1991 года Верховный Совет Азербайджанской ССР принял заявление о восстановлении государственной независимости, а 18 октября был принят конституционный акт о государственной независимости Азербайджана. Воспользовавшись создавшейся ситуацией, армянские сепаратисты Нагорного Карабаха продолжили политическую консолидацию. В сентябре 1991 года они объявили о создании марионеточной структуры под названием «Нагорно-Карабахская Республика». Азербайджанская Республика отказалась признать эту структуру, и 26 ноября статус Нагорно-Карабахской автономной области был ликвидирован.
После распада СССР в конце 1991 года в бывшем Советском Союзе возникли новые геополитические условия. Фактически, Армения начала открытую и несправедливую войну против Азербайджана. Армянские воинские части нарушили границы Азербайджана и вошли в Карабах, присоединились к армянским сепаратистам-террористам Нагорного Карабаха и начали оккупировать азербайджанские земли.