Xarici siyasət hər bir dövlətin, o cümlədən müstəqillik yolu ilə inamla irəliləyən Azərbaycan Respublikasının siyasi iradəsinin göstəricisi olmaqla yanaşı, onun beynəlxalq münasibətlər sistemində mövqelərinin müəyyən edilməsini və möhkəmlənməsini, iqtisadi, siyasi və humanitar sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın qurulmasını və inkişafını, milli təhlükəsizlik sahəsində mənafelərinin ödənilməsini, regional və beynəlxalq problemlərin birgə səylərlə aradan qaldırılmasını nəzərdə tutur.
Azərbaycan qədim və şərəfli dövlətçilik tarixinə, zəngin dövlətçilik irsinə, varislik ənənələrinə malikdir. Bu ənənələr Azərbaycanın ağır və faciəli məqamlarında dəfələrlə qırılsa da, fasilələr olsa da, xalqımız çətin sınaqlardan çıxaraq tarixi ədaləti bərpa etmiş, qədim dövlətçilik ənənələrinə sədaqətini göstərmiş, təkcə müdafiə qabiliyyəti ilə deyil, diplomatiya vasitəsilə də müstəqilliyini qoruyub saxlaya bilmişdir.
Xarici siyasətin düzgün müəyyənləşdirilməsi və icrası dünyanın mürəkkəb, həssas bölgəsində – coğrafi baxımdan Qərb və Şərqin kəsişməsində, sivilizasiyaların qovuşma məkanında, strateji yanaşmalarda isə geosiyasi və geoiqtisadi maraqların kəsişmə nöqtəsində yerləşən Azərbaycan üçün həm ötən dövrlərdə, həm də indi müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Belə ki, ölkəmiz öz milli maraqlarını, regionda aparıcı dövlət statusunu qorumaqla yanaşı, Qərb, islam ölkələri, türk dünyası və Müstəqil Dövlətlər Birliyinin siyasi iqtisadi-mədəni məkanları ilə qarşılıqlı faydalı münasibətlər qurur, beynəlxalq əməkdaşlığı və bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq əlaqələrini genişləndirir. Bu gün Azərbaycan Respublikasının siyasi və iqtisadi potensialı artmış, regionda söz sahibi olan dövlətə çevrilmiş, beynəlxalq "siyasət səhnəsi"ndə nüfuzu və mövqeyi daha da möhkəmlənmişdir. Həmin uğurlar vaxtilə ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və hazırda dövlət başçısı İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi siyasi kursun məntiqi nəticələridir. Bu siyasətin təməli sülh, beynəlxalq hüquq normalarına, sərhədlərin bütövlüyünə və toxunulmazlığına, dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmət və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq kimi əsas prinsiplərdən, vəzifələri isə Azərbaycanın müstəqilliyinin, ərazi bütövlüyünün müdafiəsinə siyasi təminat verilməsindən və beynəlxalq təhlükəsizlik sistemi ilə əlaqələndirilməsindən, dünya birliyində mövqeyinin möhkəmləndirilməsindən, bərabərhüquqlu və ölkəmizin milli mənafelərinə cavab verən iqtisadi, siyasi, mədəni əlaqələrin qurulmasından, bir sözlə, Azərbaycan xalqının milli maraqlarına uyğun olan ardıcıl və açıq xarici siyasət yürüdülməsindən ibarətdir. Ümummilli lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın xarici siyasət kursunun əsas məqsədlərindən, milli maraqların formalaşması və təminatında əhəmiyyətindən və tarixi varislik ənənələrindən danışarkən bildirmişdir: “Biz bu siyasətin təməl prinsiplərini elə şəkildə yaratmışıq ki, yeritdiyimiz kurs dövlət müstəqilliyimizin əbədiləşdirilməsinə və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpasına xidmət etsin”. Bütövlükdə həmin prinsiplər müstəqil, dünyəvi və demokratik dövlət quruculuğu yolu ilə inamla irəliləməyə, Azərbaycanın regionda həlledici söz sahibi olmasına, bərabərhüquqlu və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına əlverişli zəmin yaratmışdır. Prezident İlham Əliyevin xarici siyasət konsepsiyasında Heydər Əliyev kursunun davamlı inkişafı və təkmilləşdirilməsi məsələləri ilə yanaşı, Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həlli mühüm yer tutur. Bir tərəfdən, ölkəmizin siyasi, iqtisadi və müdafiə potensialının möhkəmləndirilməsi, ictimai-siyasi sabitliyin bərqərar olunması, digər tərəfdən, xarici siyasət sahəsində əldə edilən mühüm nailiyyətlər, bir sıra dövlətlərlə möhkəm əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması sayəsində Azərbaycanın ədalətli mövqeyi dəstəklənmiş, bütün regional və beynəlxalq layihələrdən getdikcə daha çox tədric olunan Ermənistan isə təcavüzkar dövlət kimi tanınmış və bu gün də tanınmaqdadır.
Hazırda dövlətimiz dünyanın bir sıra mötəbər beynəlxalq təşkilatlarının tamhüquqlu üzvüdür. Azərbaycan Respublikası dünyanın 177 dövləti ilə diplomatik əlaqələr qurmuşdur. Azərbaycanda xarici dövlətlərin 80-dən çox səfirlik və konsulluğu fəaliyyət göstərir.
Azərbaycanın xarici siyasət strategiyası ilk növbədə xalqımızın üzləşdiyi problemlərin, xüsusilə, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü nəzərə alınmaqla tənzimlənməsinə, ölkəmizin dövlətlərarası, regional və beynəlxalq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə, dünya birliyinə sıx inteqrasiyasına yönəldilmişdir. Azərbaycanın uğurlu xarici siyasət kursu xarici ölkələrlə siyasi, iqtisadi və mədəni əməkdaşlıq sahəsində onu etibarlı tərəfdaş kimi tanıtmışdır. Cənubi Qafqaz regionu üzərindən transsərhəd nəqliyyat və kommunikasiya dəhlizlərinin çəkilişi təşəbbüsləri, bir tərəfdən, Azərbaycanın tranzit imkanlarını, iqtisadi potensialını genişləndirmiş, digər tərəfdən, həmin layihələrə bir sıra strateji əhəmiyyətli dövlətləri cəlb etməklə ətrafına tərəfdaşlar toplamışdır.
Əlverişli coğrafi məkanda yerləşən Azərbaycan Qərb və Şərq, Şimal və Cənub ölkələrini birləşdirən ən qısa nəqliyyat və enerji dəhlizidir. Strateji əhəmiyyətli energetika və nəqliyyat-kommunikasiya layihələrinin reallaşdırılması nəticəsində Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin arxitekturasında mühüm yer tutur. Dinamik inkişafda olan Azərbaycan bu gün transsərhəd layihələrin əsas icraçısıdır. Xarici ölkələrin iqtisadiyyatına sərmayə qoyuluşu region ölkələrində daha qabarıq şəkildə özünü büruzə verir. Lakin qlobal geosiyasi və geoiqtisadi proseslərdə Azərbaycana diqqəti artıran amillərdən biri onun dünyanın aparıcı dövlətlərinin siyasi və iqtisadi mənafeləri üçün strateji ərazidə yerləşməsi, NATO və Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT), əslində, Qərb və Rusiya arasında qarşıdurmanın mərkəzlərindən biri olmasıdır. Rəsmi Bakı fövqəlgüclərin hərbi-siyasi, iqtisadi ziddiyyətlərində Azərbaycanın tərəfsiz olduğunu və ərazisindən qonşu dövlətlərə qarşı istifadəyə yol verilməyəcəyini qətiyyətlə bildirsə də, bu mübarizənin müxtəlif təzahürləri, təzyiq və təhdid cəhdləri ilə hələ də üzləşməkdədir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə bəyan etmişdir ki, ölkəmiz xarici siyasət meydanında müstəqil siyasət yürüdür və heç bir dövlət öz iradəsini ona diktə edə bilməz. Azərbaycan daim öz milli maraqlarını, müstəqil və balanslaşdırılmış xarici siyasət prinsiplərini əsas tutaraq ölkəmizi region dövlətlərinin inkişafı, ortaq mənafelərin ödənilməsi üçün sülh və əməkdaşlıq məkanına çevirməyə nail olmuş, beynəlxalq münasibətlərdə hüquq bərabərliyinə söykənən əməkdaşlıq modellərinə üstünlük vermişdir. Azərbaycanın yürütdüyü çoxvektorlu və balanslaşdırılmış xarici siyasət strategiyası ilk növbədə region və Qərb ölkələri ilə sağlam münasibətlərin inkişafını, bütün dövlətlər və koalisiyalarla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq qurulmasını nəzərdə tutur. Çoxvektorlu xarici siyasət kursunu reallaşdıran Azərbaycan Respublikası bununla özünü çoxsaylı təhdidlərdən xeyli dərəcədə qorumağa, ölkədə sabitliyi saxlamağa və dünyanın bir sıra dövlətləri ilə bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq münasibətləri qurmağa nail olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası müstəqil dövlət kimi bir sıra beynəlxalq təşkilatlara (Birləşmiş Millətlər Təşkilatı – BMT (United Nations Organization – UNO), Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı – ATƏT (Organization for Security and Cooperation in Europe – OSCE), Qoşulmama Hərəkatı – QH (Non-Alignment Movement – NAM), Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası – TDƏŞ (Cooperation Council of Turkic Speaking States – CCTSS ), Avropa Şurası – AŞ (Council of Europe – CE), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı – İƏT (Organisation of Islamic Cooperation – OIC), YUNESKO, İSESKO, Müstəqil Dövlətlər Birliyi – MDB (Commonwealth of Independent States – CIS)) və s. üzv olmaqla çoxtərəfli diplomatik əlaqələrini genişləndirməkdə, eyni zamanda NATO (North Atlantic Treaty Organization – Şimali Atlantika Müqaviləsi Təşkilatı (ŞAMT)), Avropa İttifaqı – Aİ (European Union – EU), Beynəlxalq Antiterror Koalisiyası kimi qurumlarla da əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdədir.

The foreign policy, being an indicator of the political will each state, including the one confidently following the path of independence of the Republic of Azerbaijan, provides for determining and strengthening its positions in the system of international relations, establishing and developing mutually beneficial cooperation in the economic, political and humanitarian spheres, satisfying its interests in the field of national security, eliminating regional and international problems by joint efforts.
Azerbaijan has an ancient and glorious history of statehood, rich statehood heritage and traditions of inheritance. Although these traditions were repeatedly broken and interrupted in the difficult and tragic moments of Azerbaijan, our people, having overcome difficult trials, restored historical justice, showed loyalty to ancient statehood traditions, managed to preserve their independence not only through defense, but also through diplomacy.
The correct determination and implementation of foreign policy is of exceptional importance both in the past and now for Azerbaijan, located in a complex, sensitive region of the world – at the intersection of the West and East from a geographical point of view, at the confluence of civilizations, and in strategic approaches – at the intersection of geopolitical and geo-economic interests. Thus, in addition to protecting its national interests and status as a leading state in the region, our country builds mutually beneficial relations with the political, economic and cultural spaces of the Western, Islamic countries, the Turkic world and the Commonwealth of Independent States, and expands international cooperation and equal partnership relations. Today, the political and economic potential of the Republic of Azerbaijan has increased, it has become a state has a say in the region, and its authority and positions in the international “political scene” has further strengthened. These successes are logical results of the political course determined by national leader Heydar Aliyev and successfully continued by the head of state Ilham Aliyev. The foundation of this policy is based on such basic principles as peace, respect for international law, integrity of states and mutually beneficial cooperation, the tasks of which are to provide political guarantees for the protection of independence, territorial integrity of Azerbaijan and its coordination with the international security system, it consists in strengthening its position in the world community, establishing economic, political and cultural ties that meet the national interests of our country on an equal footing, in short, pursuing a consistent and open foreign policy that meets the national interests of the Azerbaijan people. Speaking about the main goals of the foreign policy of independent Azerbaijan, its importance in the formation and maintenance of national interests and historical traditions of continuity, national leader Heydar Aliyev noted: “We have created the basic principles of this policy in such a way that the course we pursue serves to perpetuate our state independence and restore the territorial integrity of our country”. In general, these principles have created a favorable basis for confidently moving forward along the path of building an independent, secular and Democratic state, for Azerbaijan to have a decisive say in the region, and for establishing equal and mutually beneficial partnerships. Along with the issues of sustainable development and improvement of Heydar Aliyev’s course, a fair settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno - Karabakh conflict occupies an important place in the foreign policy concept of President Ilham Aliyev. On the one hand, thanks to the strengthening of the political, economic and defense potential of our country, the establishment of socio – political stability, on the other hand, important achievements in foreign policy, the establishment of strong cooperation and partnerships with a number of states, Azerbaijan’s fair position was supported, and Armenia, which is increasingly participating in all regional and international projects, recognized and today recognized by the aggressor state.
At present, our state is a full member of a number of influential international organizations of the world. The Republic of Azerbaijan has established diplomatic relations with 177 countries of the world. More than 80 embassies and consulates of foreign countries operate in Azerbaijan.
Azerbaijan’s foreign policy strategy is primarily aimed at regulating the problems facing our people, especially the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, taking into account the territorial integrity of Azerbaijan, strengthening Interstate, regional and international relations of our country, and its close integration into the world community. Azerbaijan’s successful foreign policy course has made it known as a reliable partner in the field of political, economic and cultural cooperation with foreign countries. Initiatives to build cross-border transport and communication corridors through the South Caucasus region, on the one hand, have expanded Azerbaijan’s transit opportunities and economic potential, and on the other hand, have attracted a number of strategically important states to these projects, bringing partners around them.
Located in a favorable geographical location, Azerbaijan is the shortest transport and energy corridor connecting the countries of the West and East, North and South. As a result of the implementation of energy and transport and communication projects of strategic importance, Azerbaijan occupies an important place in the architecture of Europe’s energy security. Azerbaijan, which is developing dynamically, is the main executor of cross-border projects today. Investments in the economy of foreign countries is more pronounced in the countries of the region. However, one of the factors that increase the attention to Azerbaijan in global geopolitical and geo-economic processes is its strategic location for the political and economic interests of the world’s leading states, and the fact that NATO and The Collective Security Treaty Organization (CSTO) are, in fact, one of the Centers of confrontation between the West and Russia. Although officially Baku firmly stated that Azerbaijan is neutral in the military-political and economic contradictions of the superpowers and will not use its territory against neighboring states, it still faces various manifestations of this struggle, attempts of pressure and threats. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has repeatedly stated that our country pursues an independent policy in the field of foreign policy and no state can dictate its will to it. Based on its national interests, independent and balanced foreign policy principles, Azerbaijan has always managed to turn our country into a place of peace and cooperation for the development of regional states and the satisfaction of common interests, and has preferred cooperation models based on equality of law in international relations. The multi-vector and balanced foreign policy strategy pursued by Azerbaijan primarily implies the development of healthy relations with the region and Western countries, the establishment of mutually beneficial cooperation with all states and coalitions. Realizing the multi-vector foreign policy course, the Republic of Azerbaijan has thus managed to protect itself from numerous threats, maintain stability in the country and establish equal partnership relations with a number of countries of the world.
As an independent state, the Republic of Azerbaijan has a number of international organizations
(United Nations organization-UNO), Organization for security and cooperation in Europe-OSCE (Organization for Security and Cooperation in Europe-OSCE), Non-Aligned Movement-NAM, Cooperation Council of Turkic speaking states-CCTSS), Council of Europe-CE, Organization of Islamic Cooperation-OIC, UNESCO, ISSECO, Commonwealth of Independent States-CIS), etc. as a member, it is expanding multilateral diplomatic relations, as well as developing cooperation with NATO (North Atlantic Treatment Organization), European Union- EU and international anti-terrorist coalition.