Azərbaycan kino sənətinin tarixi 1898-ci il avqustun 2-dən başlayır. İlk filmlər fotoqraf və nasir A.M.Mişon tərəfindən çəkilmiş xronika süjetləri ("Bibiheybətdə neft fontanı yanğını", "Balaxanıda neft fontanı", "Şəhər bağında xalq gəzintisi", "Qafqaz rəqsi" və s.) və bir bədii kinosüjetdən ("İlişdin") ibarət idi.
1915-ci ildə Qafqazda Pirone qardaşlarının açdığı səhmdar cəmiyyətləri (ticarət evləri) tərəfindən Bakı, Tiflis, İrəvan şəhərlərində prokat kontorları yaradılmışdır. 1915-ci ildə adı çəkilən cəmiyyət neft sənayeçilərinin pulu ilə M. Musabəyovun "Neft və milyonlar səltənətində" romanı əsasında eyniadlı ilk Azərbaycan bədii filminin çəkilişinə başladı. Filmi çəkmək üçün Peterburqdan rejissor B.N.Svetlov dəvət olunmuşdur. Təbiət mənzərələri Bakıda və ətraf kəndlərdə, pavilyonla bağlı səhnələr isə Tiflisdə çəkilirdi. Filmdə Lütfəli bəy rolunu H.Ərəblinski oynamışdır. 1916-cı ildə Bakıda Ü.Hacıbəyovun "Arşın mal alan" operettası əsasında ilk Azərbaycan kinokomediyası çəkildi. 1919-cu ildə isə Azərbaycanın müstəqilliyinin ildönümü münasibətilə "Təntənə" adlı tammetrajlı film ekranlarda nümayiş etdirildi.
1923-cü ildə Azərbaycan Foto-Kino İdarəsi (AFKİ) təsis olundu. AFKİ ayrı-ayrı sahibkarların foto, kinoteatr və prokat kontorların milliləşdirilməsi və birləşdirilməsi tədbirlərini həyata keçirirdi. O zamanlar AFKİ-nin nəzdində Bakıda "Təyyarə", "Edison", "Milyon", "Ladya", "Mədənçi" və s.kinoteatrlar da var idi.
1924-cü ildə AFKİ ikiseriyalı "Qız Qalası əfsanəsi" (rejissor V.V. Vallyuzek) adlı bədii filmi ekranlara çıxardı. Etnoqrafik cəhətdən maraqlı olan bu filmdə müəlliflər Şərq ekzotikasından qaça bilməmişdilər.
Azərbaycanda milli rejissor və aktyor kadrları hazırlamaq üçün 1925-ci ildə Ş.Mahmudbəyovun təşəbbüsü ilə AFKİ-nin nəzdində studiya təşkil edildi. C.Cabbarlı, M.Mikayılov, Ə.Tahirov və başqaları burada oxumuşdular. Filmlərin bədii keyfiyyətini yüksəltmək, milli kadrların inkişafına kömək məqsədilə Bakıya V.İ.Pudovkin, İ.A.Sevçenko, N.M.Şenqelaya, M.E.Çiaureli kimi məşhur kinorejissorları, eləcə də Q.M.Lemdeq, V.R. Lemke, A.V.Qalperin, İ.S.Frolov, Ə.M.Feldman, L.L.Kosmatov, V.M.Şneyder və başqa kinooperatorlar dəvət olunmuş, C.Cabbarlı, A.M.Şərifzadə və başqaları kino yaradıcılığı işinə cəlb edilmişdilər.
AFKİ sonralar "Azdövlətkino" (1926-1930), "Azərkino" (1930-1933), "Azfilm" (1933), "Azdövlətsənayesi" (1934), "Azərfilm" (1935-1940), "Bakı kinostudiyası" (1941-1959) kimi adlar daşımışdır, 1961-ci ildən C.Cabbarlı adına "Azərdaycanfilm" kinostudiyası adlanır.
Xurafat və cəhalətə qarşı mübarizə, inqilab, qadın azadlığı ötən əsrin 20-ci illərində Azərbaycan kinosunun əsas mövzusu idi. "Bismillah" (1925, rejissorlar A.M.Şərifzadə, A.Valovo), "Vulkan üzərində ev" (1929, rejissor A.İ.Bek-Nazarov, "Ermənikino" ilə birqə), "Hacı Qara" (1929, rejissor A.M.Şərifzadə) kimi kino əsərləri, eləcə də öz azadlığı uğrunda mübarizə aparan Azərbaycan qadını obrazını bədii və real şəkildə ifadə edən "Sevil" (1929, rejissor A.İ.Bek-Nazarov) həmin dövrdə yaradılmış uğurlu filmlərdəndir.
XX əsrin 20-ci illərində Bakıda yerli operatorlar və xarici kino şirkətlərinin nümayəndələri tərəfindən şəhərin həyatından, neft mədənlərindən bəhs edən kinoxronikalar və sənədli filmlər çəkilirdi. 1920-ci ildə "Bakıda 9 qızıl Ordunun rəsmi keçidi" adlı ilk xronika kinojurnalı çəkilmişdir. Həmin il "Şərq xalqlarının birinci qurultayı" xronika filmi də yaradıldı. Sonrakı illərdə müəyyən hadisələrlə bağlı kinoreportajlar hazırlandı: "Sovet Azərbaycanının 3-cü ildönümü" (1923), "Suraxanı neft mədənlərində yanğın" (1923) "Nəriman Nərimanovun dəfni" (1925), "M.Frunzenin Bakıya gəlməsi" (1925) və s. sənədli filmlərlə yanaşı, elmi-kütləvi filmlərin də istehsalına başlanıldı.
1925-ci ildə rejissor A.M.Şərifzadə respublikanın mədəni və iqtisadi həyatından bəhs edən "Azərbaycana səyahət" filminin çəkilişini başa çatdırdı. 20-ci illərdə Azərbaycan kinosunda tarixi-sənədli filmlərlə yanaşı, tamaşaçıları gənc respublikanın təsərrüfat və mədəni həyatındakı nailiyyətləri ilə tanış edən "Azərbaycan ekranı" kinojurnalı (ildə 4-5 nömrə) buraxılmağa başlandı. Bu illər Azərbaycan sənədli kinosunda M.Mikayılov, A.A.Litvinov, A.A.Makovski kimi istedadlı rejissorlar, V.P.Lemke, A.Valovoy, A.Tolçan, İ.S.Tartakovski, İ.S.Monakov kimi operatorlar çalışırdılar. 30-cu illərdə bu sahədə B.V.Pumyanski, S.Bədəlov, V.Yeremeyev, Ə.Həsənov, Ə.Ələkbərov və b. fəaliyyətə başladılar. Bu sənətkarların filmlərində ilk beşilliklərdə respublikanın həyatı, kolxoz quruculuğu, mədəniyyət sahəsindəki uğurlar, neft sənayesinin yeni texnika ilə təchiz və s. əksini tapmışdı. Sənədli filmin imkanları daxilində bitkin insan obrazı yaradılması sahəsindəki cəhdlər o dövrün bədii nailiyyətlərindəndir.
30-cu illərin əvvəllərində mövzusu müasir həyatdan alınmış, məişəti bədii şəkildə təsvir edən, eləcə də tarixi-inqilabi mövzulu filmlər çəkilirdi: "Lətif", "İsmət" (1930, 1934, rejissor M.Mikayılov), "Almaz" və "Yeni horizont" (1936, 1940, rejissorlar A.Quliyev, Q.M.Braqinski), "Bakılılar" (1938, rejissor V.V.Turin), "Kəndlilər" (1940, rejissor S.Mərdanov) və s.

The history of the film industry in Azerbaijan began on August 2, 1898. The first movies were newsreel documentaries ("Fire of the Bibi Heybat Oil Gusher", " Oil Gusher in Balakhany", "Festival In City Park", "Caucasian Dance", etc.) and one short motion picture ("You're Caught Up").
The first film distribution offices were established in Baku, Tbilisi and Yerevan by stock companies (trade houses) founded by the Pirone brothers in the Caucasus in 1915. That same year, the company started the production of Azerbaijan's first feature film, "The Reign of Oil and Millions", based on M. Musabeyov's novel of the same name, with the help of the financing of oil tycoons. Film director B. N. Svetlov was invited from St. Petersburg to produce the film. The landscape scenes were shot in Baku and suburban villages, while the indoor scenes were shot in a Tbilisi studio. The role of Lutveli bey was played by N.Arablinsky. The first comedy in Azerbaijan was produced based on the "Arshin Mal Alan" opera by U. Hajibeyov in Baku in 1916. The full-length movie "Celebrations of the Anniversary of Independence of Azerbaijan" went on screen in 1919.
The Photo and Film Organization of Azerbaijan (PFOA) was the establishment in 1923. The PFOA was involved in nationalization and integration of photo agencies, cinemas and movie distribution offices, owned by individual businessmen. The PFOA was at that time also operating the cinemas Teyyare, Edison, Million, Ladya, Medenchi and others in Baku.
The PFOA-produced bi-serial "The Maiden Tower Legend" (film director - V. V. Vallyuzek) was screened in 1924. The film producers highlighted Eastern exotics in this ethnography-oriented movie.
In 1925, Sh. Mahmudbayov initiated the establishment of a studio under the PFOA for training film directors and actors in Azerbaijan. This is the studio where J. Jabbarly, M. Mikayilov, A. Tahirov and others studied. Such prominent film directors as V. I. Pugovkin, I. A. Shevchenko. N. M. Shengelaya, M. E. Chiaureli, as well as cameramen G. M. Lembek, V. R. Lemke, A. V. Galperin, I. S. Frolov, A. M. Feldman, L. L. Kosmatov, V. M. Shneyder and others were invited to Baku, while D.Dzhabbarly, A.M.Sherifzade and others were involved in movie production for the purposes of improving movie production quality and the development of national resources.
The PFOA was later known as "Azdovletkino", (1926-1930), "Azerkino" (1930-1933), Azfilm (1933), Azerdovletsenayesi (1934), Azerfilm (1935-1940) and The Baku Film Studio (1941-1959). It was named J.Jabbarly's Azerbaycanfilm studio in 1961.
The struggle against ignorance and illiteracy, the revolution, and rights of women were the main subjects of Azeri films in the 1920s. The most successful ones were Bismillah (1925, film directors - A. M. Sherifzade and A. Valovo), "A House On the Volcano" (1929, film director - A .I. Bek-Nazarov, in cooperation with Azerkino ), "Hadzhi Gara" (1929, film director - A. M. Sherifzade), as well as "Sevil" (1929, film director - A. I. Bek-Nazarov), which pictured the image of an Azeri woman struggling for freedom.
In the twenties of the XX century, local cameramen and reps of foreign movie companies were shooting in Baku documentary films and newsreel on the life of city, oil mines. In 1920 first newsreel titled "Official march of 9 golden Army in Baku" was shot. The same year newsreel titled "The first convention of eastern nations" was created. Next years newsreels on certain events were prepared: "3rd anniversary of Soviet Azerbaijan" (1923), "Fire in Surakhani oil mines" (1923), "Funeral of Nariman Narimanov" (1925), "Arrival of M.Frunze to Baku" (1925) and etc documentary films, as well popular science films started to be produced.
In 1925 director A.M.Sherifzade completed the shooting of the film "Journey to Azerbaijan" on the cultural and economic life of the republic. In the twenties, besides historical documentaries, production of newsreel "Azerbaijani screen" started (4-5 issues a year) in Azeri cinema that was familiarizing the audience with successes of the republic in economic and cultural fields. These years talented directors such as M.Mikayilov, A.A.Litvinov, A.A.Makovsky, cameramen like V.P.Lemke, A.Valovoy, A.Tolchan, I.S.Tartakovsky were working in Azeri documentary. B.V.Pumyansky, S.Badalov, V.Yeremeyev, A.Hasanov, E.Elekberov and others started to work in this field in the thirties. Movies of these masters reflected the life of the republic, kolkhoz construction, successes in the cultural field, equipment of the oil industry with a new technique in the first five years and etc. Efforts in the field of creation of the image of the perfect man in the frame of the documentary were artistic achievements of that time.
The movies produced in the early 1930s are features picturing contemporary life, the history and socialist revolution, such as Latif, Ismet (1930, 1934, film director - M. Mikailov), The Diamond and The New Horizon (1936, 1940, film directors - A. Guliyev and G. M. Braginsky), The Baku Residents (1938, film director - V. V. Turin), The Villagers (1940, film director - S. Mardanov).