Azərbaycan qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti, özünəməxsus dövlətçilik ənənələri olan nadir bir ölkədir. Mühüm coğrafi-strateji mövqeyinə görə Azərbaycan həmişə sivilizasiyaların qovuşuğunda olmuşdur. Qədim dövrdə və orta əsrlərdə Azərbaycan Yaxın və Orta Şərqin siyasi, ticarət və mədəni mərkəzlərindən biri idi. Bu səbəbdən də tarixin müxtəlif dövrlərində Azərbaycanda Şərqin siyasi və ideya-mədəni proseslərinə böyük təsir göstərən güclü dövlətlər yaranmışdır.
Dünya mədəniyyətində öz dəst-xətti ilə seçilən Azərbaycan xalqı əsrlər boyu bəşər sivilizasiyasına qüdrətli dühalar, şəxsiyyətlər bəxş etmişdir. Onların böyük bir hissəsi XIX əsrdə və XX əsrin əvvəllərində yaşayıb-yaratmış, bir çoxu bizim müasirlərimiz olmuşdur.
Xalqımıza, Vətənimizə əbədi şöhrət gətirmiş bu insanların bir qismi Bakının dağlıq hissəsində yerləşən Fəxri xiyabanda doğma torpağa tapşırılmışdır. Bunlar, əsasən, elm, ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət xadimləri, İkinci dünya müharibəsi (1939-1945) illərində alman faşistlərinə qarşı döyüşlərdə göstərdikləri şəxsi igidlik və şücaətə görə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülmüş insanlar, Sovet hakimiyyəti dövründə yüksək dövlət vəzifələri tutmuş şəxslər, iqtisadiyyatın, kənd təsərrüfatının müxtəlif sahələrində çalışaraq fərqlənmiş, fəxri adlar almış əmək adamlarıdır.
Təbii ki, Sovet hakimiyyətinin qurulmasına və möhkəmlənməsinə kömək etmiş köhnə bolşeviklərin, partiya, sovet işçilərinin də bir qismi Fəxri xiyabanda dəfn olunmuşdur. Lakin bu da bizim tariximizdir və onu olduğu kimi qəbul etməliyik.
Bundan əlavə, Fəxri xiyabanda dəfn olunanlar arasında Azərbaycandan kənarda doğulmuş, lakin həyatının çox və ya müəyyən hissəsini ölkəmizdə yaşamış, onu özlərinə ikinci Vətən seçmiş insanlar da vardır.
Fəxri xiyaban Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 27 avqust 1948-ci il 680 nömrəli sərəncamı ilə yaradılmışdır. Elə həmin ildən Fəxri xiyabanın tikintisinə başlanılmışdır. Sərəncama əlavə olunmuş siyahıya görə, görkəmli ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri Cəlil Məmmədquluzadə, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev, Nəcəf bəy Vəzirov, Həsən bəy Zərdabi, Hüseyn Ərəblinski, Süleyman Sani Axundov, Əli Nəzmi, Cabbar Qaryağdı oğlu, Rüstəm Mustafayev, Əzim Əzimzadə və Hüseynqulu Sarabskinin məzarları Fəxri xiyabana köçürülməli və onların qəbirüstü abidələri qoyulmalı idi.
Həmin sərəncama əsasən, Qazaxda Molla Vəli Vidadinin, Şamaxıda Seyid Əzim Şirvani və Mirzə Ələkbər Sabirin də qəbirüstü abidələri qoyulmalı idi.
Fəxri xiyaban yaradıldıqdan sonra vəfat etmiş görkəmli şəxsiyyətlər, bir qayda olaraq, burada dəfn edilmişdir. Beləliklə, Fəxri xiyaban vaxtaşırı ziyarət yerinə çevrilmişdir.
2003-cü il dekabrın 15-də dünya azərbaycanlılarının ümummilli lideri, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Azərbaycanın əbədiyaşar övladı Heydər Əliyev Fəxri xiyabanda canı qədər sevdiyi Vətən torpağına tapşırılmışdır. O vaxtdan bəri milyonlarla insan, o cümlədən Azərbaycana rəsmi səfər edən dövlət və hökumət başçıları, nüfuzlu nümayəndə heyətləri, həmçinin Vətənə gələn xaricdəki soydaşlarımız Ulu Öndərin xatirəsini anmaq üçün Fəxri xiyabanı ziyarət etmişlər.

THE HONORARY CEMETERY
Azerbaijan is a unique country with ancient history, rich culture and specific statehood traditions. For important geographic-strategic position, Azerbaijan has always been on the junction of civilizations. In ancient times and Middle Ages Azerbaijan was one of the political, commercial and cultural centres in Near and Middle East. Because of this strong states having a big impact on political and ideal-cultural processes of East have historically been created in Azerbaijan.
Possessing specific place in world culture the people of Azerbaijan presented powerful geniuses to the universal civilizations. The vast majority of them lived in XIX and early XX centuries, some were our contemporaries.
Some of these people who have brought eternal fame to our people and Homeland have been buried in Honorary Cemetery located in the mountainous part of Baku. These are figures of science, literature, culture and art, those being awarded the title of Hero of Soviet Union for personal heroism shown in the fights during WWII (1939-45) against German fascists, top state officials during Soviet power, people of labour having worked in different fields of economy and agriculture and awarded the honour titles.
Of course, some of former Bolsheviks, party and soviet employees having supported the establishment and strengthening of the Soviet power also have been buried in Honorary Cemetery. But this is also our history and we should accept that as it is.
Besides, among those buried in Honorary Cemetery, there are persons that were not born in Azerbaijan but lived here and considered Azerbaijan as their second Homeland.
Honorary Cemetery was established upon Order 680 of August 27, 1948, of Ministers Soviet of Azerbaijan SSR. The same year construction of Honorary Cemetery started. According to the list enclosed to the Order, graves of outstanding figures of literature and culture Jalil Mammadguluzade, Abdurrahim bey Hagverdiyev, Najaf bey Vazirov, Hasan bey Zardabi, Huseyn Arablinsky, Suleiman Sani Akhundov, Ali Nazmi, Jabbar Garyagdy oglu, Rustam Mustafayev, Azim Azimzade and Huseyngulu Sarabsky had to be moved to Honorary Cemetery and gravestones set to them.
Upon that Order, gravestones had to be set to Molla Vali Vidadi in Gazakh, Seydi Azim Shirvani and Mirza Alakbar Sabir in Shamakhy.
Prominent persons died after the creation of Honorary Cemetery were buried there as a rule. So, Honorary Cemetery has become the frequently visited site.
On December 15, 2003, national leader of world Azeris, architect and constructor of the modern state of Azerbaijan, everlasting son of Azerbaijan Heydar Aliyev was buried in Honorary Cemetery. Since then, millions, including heads of state and government paying official visits to Azerbaijan, prestigious delegations, Azeris living abroad have visited Honorary Cemetery to honour the great leader.