Azərbaycan qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti, özünəməxsus dövlətçilik ənənələri olan nadir bir ölkədir. Mühüm coğrafi-strateji mövqeyinə görə Azərbaycan həmişə sivilizasiyaların qovuşuğunda olmuşdur. Qədim dövrdə və orta əsrlərdə Azərbaycan Yaxın və Orta Şərqin siyasi, ticarət və mədəni mərkəzlərindən biri idi. Bu səbəbdən də tarixin müxtəlif dövrlərində Azərbaycanda Şərqin siyasi və ideya-mədəni proseslərinə böyük təsir göstərən güclü dövlətlər yaranmışdır.
Dünya mədəniyyətində öz dəst-xətti ilə seçilən Azərbaycan xalqı əsrlər boyu bəşər sivilizasiyasına qüdrətli dühalar, şəxsiyyətlər bəxş etmişdir. Onların böyük bir hissəsi XIX əsrdə və XX əsrin əvvəllərində yaşayıb-yaratmış, bir çoxu bizim müasirlərimiz olmuşdur.
Xalqımıza, Vətənimizə əbədi şöhrət gətirmiş bu insanların bir qismi Bakının dağlıq hissəsində yerləşən Fəxri xiyabanda doğma torpağa tapşırılmışdır. Bunlar, əsasən, elm, ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət xadimləri, İkinci dünya müharibəsi (1939-1945) illərində alman faşistlərinə qarşı döyüşlərdə göstərdikləri şəxsi igidlik və şücaətə görə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülmüş insanlar, Sovet hakimiyyəti dövründə yüksək dövlət vəzifələri tutmuş şəxslər, iqtisadiyyatın, kənd təsərrüfatının müxtəlif sahələrində çalışaraq fərqlənmiş, fəxri adlar almış əmək adamlarıdır.
Təbii ki, Sovet hakimiyyətinin qurulmasına və möhkəmlənməsinə kömək etmiş köhnə bolşeviklərin, partiya, sovet işçilərinin də bir qismi Fəxri xiyabanda dəfn olunmuşdur. Lakin bu da bizim tariximizdir və onu olduğu kimi qəbul etməliyik.
Bundan əlavə, Fəxri xiyabanda dəfn olunanlar arasında Azərbaycandan kənarda doğulmuş, lakin həyatının çox və ya müəyyən hissəsini ölkəmizdə yaşamış, onu özlərinə ikinci Vətən seçmiş insanlar da vardır.
Fəxri xiyaban Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 27 avqust 1948-ci il 680 nömrəli sərəncamı ilə yaradılmışdır. Elə həmin ildən Fəxri xiyabanın tikintisinə başlanılmışdır. Sərəncama əlavə olunmuş siyahıya görə, görkəmli ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri Cəlil Məmmədquluzadə, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev, Nəcəf bəy Vəzirov, Həsən bəy Zərdabi, Hüseyn Ərəblinski, Süleyman Sani Axundov, Əli Nəzmi, Cabbar Qaryağdı oğlu, Rüstəm Mustafayev, Əzim Əzimzadə və Hüseynqulu Sarabskinin məzarları Fəxri xiyabana köçürülməli və onların qəbirüstü abidələri qoyulmalı idi.
Həmin sərəncama əsasən, Qazaxda Molla Vəli Vidadinin, Şamaxıda Seyid Əzim Şirvani və Mirzə Ələkbər Sabirin də qəbirüstü abidələri qoyulmalı idi.
Fəxri xiyaban yaradıldıqdan sonra vəfat etmiş görkəmli şəxsiyyətlər, bir qayda olaraq, burada dəfn edilmişdir. Beləliklə, Fəxri xiyaban vaxtaşırı ziyarət yerinə çevrilmişdir.
2003-cü il dekabrın 15-də dünya azərbaycanlılarının ümummilli lideri, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Azərbaycanın əbədiyaşar övladı Heydər Əliyev Fəxri xiyabanda canı qədər sevdiyi Vətən torpağına tapşırılmışdır. O vaxtdan bəri milyonlarla insan, o cümlədən Azərbaycana rəsmi səfər edən dövlət və hökumət başçıları, nüfuzlu nümayəndə heyətləri, həmçinin Vətənə gələn xaricdəki soydaşlarımız Ulu Öndərin xatirəsini anmaq üçün Fəxri xiyabanı ziyarət etmişlər.

Азербайджан — уникальная страна с древней историей, богатой культурой и собственными традициями государственности. Благодаря своему важному геостратегическому положению Азербайджан всегда находился на стыке цивилизаций. В древние времена и в средневековье Азербайджан был одним из политических, торговых и культурных центров Ближнего и Среднего Востока. По этой причине в различные периоды истории на территории Азербайджана возникали сильные государства, оказывавшие большое влияние на политические и идейно-культурные процессы на Востоке.
Азербайджанский народ, которому принадлежит особое место в мировой культуре, на протяжении столетий подарил цивилизации немало гениальных личностей. Большая их часть жила и творила в XIX и начале XX веков, многие были нашими современниками.
Некоторые из этих людей, принесших нашему народу и Родине вечную славу, похоронены в расположенной в нагорной части Баку Аллее почетного захоронения. В основном, это деятели науки, литературы, культуры, искусства, лица, удостоенные звания Героя Советского Союза за личное мужество и отвагу, проявленные в боях с немецкими фашистами в годы Второй мировой войны (1939-1945 гг.), лица, занимавшие высокие государственные посты во времена Советской власти, люди труда, отличившиеся в различных отраслях экономики, сельского хозяйства и удостоенные почетных званий.
Естественно, в Аллее почетного захоронения также похоронены некоторые старые большевики, партийные и советские работники, участвовавшие в установлении и укреплении Советской власти. Но это тоже наша история, которую мы должны принимать такой, какая она есть.
Среди похороненных в Аллее есть и люди, родившиеся за пределами Азербайджана, но которые большую или определенную часть своей жизни прожили в нашей стране, для которых Азербайджан стал второй родиной.
Аллея почетного захоронения была создана распоряжением Совета Министров Азербайджанской ССР от 27 августа 1948 года номер 680. Тогда же и началось ее строительство. Согласно списку, который был приложен к распоряжению, в Аллею почетного захоронения должны были быть перенесены могилы выдающихся деятелей литературы и культуры Джалила Мамедкулизаде, Абдуррагим бека Ахвердиева, Наджаф бека Везирова, Гасан бека Зардаби, Гусейна Араблинского, Сулеймана Сани Ахундова, Али Назми, Джаббара Гарьягды оглу, Рустама Мустафаева, Азима Азимзаде и Гусейнкулу Сарабского, установлены их надгробные памятники.
В соответствии с этим распоряжением также должны были быть установлены надгробные памятники Молле Вели Видади в Газахе, Сеиду Азиму Ширвани и Мирзе Алекперу Сабиру в Шамахе.
Выдающиеся личности, скончавшиеся после создания Аллеи почетного захоронения, как правило, предавались земле именно здесь. Таким образом, Аллея почетного захоронения периодически становилась местом всенародного паломничества.
15 декабря 2003 года в Аллее почетного захоронения был предан родной земле общенациональный лидер азербайджанцев мира, архитектор и созидатель современного Азербайджанского государства, великий сын Азербайджана Гейдар Алиев. С того времени миллионы людей, в том числе совершающие официальные визиты в Азербайджан главы государств и правительств, представительные делегации, а также приезжающие на Родину наши соотечественники, живущие за рубежом, посещают Аллею почетного захоронения, чтобы почтить память великого лидера.